مقالات

کاربرد صاعقه گیر خازنی

کاربرد صاعقه گیر خازنی

در این مقاله می خواهیم در مورد کاربرد صاعقه گیر خازنی صحبت کنیم و هم چنین مزایایی که این وسیله می تواند برای ما داشته باشد نیز آورده شده است. این متن به صورت کلی چگونگی کارکرد این وسیله را توضیح داده است.

صاعقه گیر خازنی وسیله ای است که به وسیله آن می توانیم ولتاژ به جریان آمده در وسایل را محدود کنیم. در واقع این وسیله برش های متعددی را بر روی سطح جسم تشکیل می دهد که سیستم خروجی وسیله را مسدود می کند و این می تواند به کاهش آسیب های ناشی از صاعقه کمک کند. ممکن است این برش در یک یا دو سطح اتفاق بیفتد ولی در هر صورت صاعقه گیر خازنی می تواند بخش های خاصی از شکل موج دلخواه در نزدیکی قله های مثبت یا منفی و یا هر دو را حذف کند. این وسیله هم چنین شکل و طیف موج را نیز تغییر می دهد.

یک مدار قطع کننده می تواند شامل عناصر خطی مانند مقاومت و هم چنین عناصر غیر خطی شامل دیودها یا ترانزیستورها باشد. اما صاعقه گیر خازنی بیش تر شبیه عناصر ذخیره سازی انرژی می باشند.

صاعقه گیر خازنی چیست؟

این وسیله می تواند با یک دیود و یک مقاومت ساخته شود که این موجب اتصال موج مثبت یا منفی به سر دیود می شود. در واقع هدف از ساخت این وسیله به وجود آوردن ولتاژی از سوی منبع است که بتواند ولتاژ وارد شده به جسم را خنثی کند و این می تواند تاثیر ورود صاعقه به داخل جسم را به شدت کاهش دهد.

ساده ترین مدار برای مرجع ولتاژ تقسیم بالقوه مقاومت است. ژنرال به عنوان یک تنظیم کننده ولتاژ عمل می کند که باعث ایجاد ولتاژ مرجع در برابر تغییرات عرضه و بار می شود.

صاعقه گیر خازنی ممکن است به دو صورت عمل کند در حالت اول این وسیله از یک سر مقاومت عمل کند و در حالت دوم این وسیله در سراسر مقاومت عمل می کند و به همین دلیل حالت دوم از تاثیر بیشتری برای کمک به قطع ولتاژ برق برخوردار است.

ظرفیت این وسیله را می توان در فرکانس بالا تشخیص داد در برخی از وسیله های مربوط به صاعقه گیر، سطح داخلی جسم به صورت کامل مسدود نمی شود و همین مورد کافی است تا وسیله ای که در آن صاعقه گیر به کار رفته مقاومت خود را نسبت به برق صاعقه از دست بدهد به همین دلیل یکی از مهم ترین مزیت های این وسیله به مسدود کردن سطح داخلی جسم است که نمی گذارد ولتاژ به خوبی در داخل جسم به حرکت دربیاید. هم چنین در برخی از صاعقه گیر های خازنی به صورت کامل از محو شدن ولتاژ در داخل جسم استفاده می شود که این یکی از پیشرفت های مربوط به این قطعه است. در این حالت ممکن است بخش ورودی جسم به وسیله مسدود شود و این هم یکی دیگر از کاربردهای این قطعه است.

در برخی دیگر از صاعقه گیرهای الکترونیکی از تعویض ولتاژ به وجود آمده از مرجع مدار به جای ولتاژ وارد شده به داخل جسم استفاده می شود که اتفاقا این مورد می تواند در طول عمر محصول بسیار مناسب باشد و به نوعی کاربرد بیشتری نسبت به خازنی دارد که نمی گذارد ولتاژ به داخل جسم وارد شود. در هر دو حالت این وسیله تلاش می کند که کم ترین آسیب به جسم وارد شود که مخاطب می تواند با توجه به سلایق خود یکی از این وسیله ها را انتخاب کند.

اما می پردازیم به تعریف صاعقه گیر خازنی و از چگونگی کارکرد آن فاصله می گیریم در واقع بر روی سطح خارجی این قطعه از یک مانیتور لمسی استفاده شده که به وسیله آن می توان حباب های رعد و برق را مشاهده کرد به وسیله این مانیتور لمسی می توان تنظیمات گوناگونی را بر روی این وسیله انجام داد و از کاربردهای مختلف آن بهره مند شد. در حالت کلی ممکن است از این تنظیمات سر درنیاوریم و بهتر است برای نصب این وسیله از خود شرکتی که قطعه را از آن خریداری کرده ایم کمک بگیریم. هم چنین برای شناسایی این محصول کاتالوگ هایی وجود دارد که اگر مخاطب به زبان انگلیسی مسلط باشد می تواند از این راهنما در جهت نصب صاعقه گیر الکترونیکی برای سطح جسم و وسیله ای که می خواهد صاعقه گیر را بر روی آن نصب کند استفاده کرد. هم چنین در کنار این وسیله یک آداپتور قرار می گیرد که این آدپتور وسیله را به راه میندازد و در نگه داری آن باید بسیار کوشا باشیم زیرا اگر خراب شود و بسوزد ممکن است دیگر هیچ وقت نتوانیم از این وسیله استفاده کنیم. خرید این وسیله هزینه ای را برای شرکت مربوطه در بر می گیرد اما کارفرمایان عزیز این نکته را در نظر بگیرند که ممکن است با آمدن صاعقه ای دستگاه های گران قیمت آن ها دچار آسیب شدیدی بشوند و این مساله می تواند هزینه های بیشتری را برای شرکت مربوطه داشته باشد. پس خرید یک صاعقه گیر الکترونیکی برای سازمان های بزرگ که از تجهیزات و دستگاه های گران قیمت استفاده می کنند امری کاملا ضروری است.

هم چنین در انتخاب این وسیله بایستی به نرخ تاخیر وسیله توجه کنیم و خازن هایی که نتوانند در صدم ثانیه در مقابل رعد و برق واکنش نشان دهند در واقع هیچ کاربردی نمی تواند برای شرکت مربوطه داشته باشد، پس این مساله بالاتر از هر چیز دیگری است که نرخ تاخیر صاعقه گیر الکترونیکی را بدانید. هم چنین نکته دیگری که در انتخاب این وسیله باید دقت کنید سازگاری آن با دیگر مانیتورهای شرکت است که بتوانیم تمامی اطلاعات مربوطه را از این وسیله دریافت کنیم. ممکن است در برخی از صاعقه گیر های الکترونیکی این سازگاری مانیتوری وجود نداشته باشد پس در این زمینه دقت کافی به خرج دهید تا بتوانید به درست ترین شکل ممکن از آن استفاده کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم که ابتدا به شکل کامل در خصوص نحوه کارکرد صاعقه گیر الکترونیکی توضیح دهیم، هم چنین کاربرد و مزایای این وسیله تشریح شد و گفتیم برای خرید این محصول بهتر است چه نکاتی را مدنظر قرار دهید تا به بهینه ترین شکل ممکن از این قطعه برای حفاظت از لوازم الکتریکی و غیر الکتریکی خود استفاده کنید. شما عزیزان اگر خواهان خرید و سفارش این محصول هستید و می خواهید صفر تا صد نصب آن برای شما صورت بپذیرد بهتر است با کارشناسان فروش ما در این زمینه ارتباط بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن