مقالات

کاربرد صاعقه گیر الکترونیکی

کاربرد صاعقه گیر الکترونیکی

امروز می خواهیم در ارتباط با محصولی صحبت کنیم که از کاربرد بسیار زیادی برای جلوگیری از آسیب های ناشی از رعد و برق به وسایل الکترونیکی و برقی برخوردار است. این وسیله صاعقه گیر الکترونیکی نام دارد.

صاعقه گیر الکترونیکی چیست؟

صاعقه گیر الکترونیکی از جدیدترین و پیشرفته ترین محصولات شرکت LPS فرانسه است. این شرکت با تحقیق و توسعه گسترده ای که انجام داده توانسته این محصول کاربردی را به وسایل تولیدی خود اضافه کند. حتما می دانید که صاعقه می تواند تاثیرات مخربی بر روی دستگاه های الکترونیکی بگذارد و این تاثیرات حتی می تواند منجر به سوختن تجهیزات شود. صاعقه گیر الکترونیکی از جمله محصولاتی است که در 60 میکرو ثانیه قابلیت فعال سازی دارد و در این مدت زمان کم سیستم حفاظتی پیرامون جسم الکترونیکی فعال می شود و از تاثیرات مخرب صاعقه جلوگیری می کند.

در واقع استفاده از صاعقه گیر الکترونیکی تنها برای محصولات و لوازم الکترونیکی نیست بلکه سازه ها و لوازم صنعتی هم به این وسیله احتیاج دارند.

کاربرد استفاده از صاعقه گیر الکترونیکی

در واقع هیچ سیستمی و هیچ علمی نمی تواند تشخیص دهد که در چه زمانی صاعقه می آید و این که در آن مدت زمان از تجهیزات خود محافظت کنیم به همین دلیل این مساله کاربرد صاعقه گیر الکترونیکی را بسیار بیش تر از قبل نشان می دهد. در واقع کاربرد این وسیله به گونه ای است که برق موجود در صاعقه را جذب می کند و آن را به زمین منتقل می کند. این روش وسیله و تجهیزات فردی را از کلیه آسیب های ناشی از صاعقه جلوگیری می کند و هیچ تهدیدی نمی تواند سلامتی تجهیزات و حتی انسان را تهدید کند.

از جمله مهم ترین عواملی که در یک صاعقه گیر الکترونیکی باید بدان توجه کنیم میزان جذب برقی است که از صاعقه دریافت می کند چون اگر درصد آن پایین باشد می تواند آسیب های جدی به سلامت تجهیزات و حتی پرسنلین وارد کند به همین دلیل سیستم جذب این وسیله از اهمیت زیادی برخوردار است و از آن جا که هیچ تکنولوژی بدون مشکل نیست در سال های اخیر برای افزایش میزان جذب برق بسیار تلاش کرده اند و متخصصین فرانسوی در این زمینه توانسته اند که بازدهی این وسیله را بیش تر کنند. ولتاژ میزان نیروی صاعقه بسیار زیاد است از این روی دانشمندان تلاش کرده اند که این ولتاژ را در هنگام ورود به محصول کاهش دهند و این از طریق صاعقه گیر الکترونیکی امکان پذیر است. هم چنین در هنگام انتقال برق ولتاژ به داخل زمین سعی شده از مکانیسم هایی ظریف و حساس در این راستا استفاده شود که در اسرع وقت این ولتاژ به زمین منتقل شود و به همین ترتیب محصول الکتریکی از خطرات ناشی از صاعقه در امان بماند.

چگونگی کار کرد صاعقه گیر الکترونیکی

در واقع کارکرد وسیله صاعقه گیر الکترونیکی به 6 روش انجام می پذیرد. این روش ها شامل موارد زیر است:

 • گرفتن اعتصاب رعد و برق
 • این انرژی را به زمین انتقال دهید
 • انرژی را به سیستم پایه جدا کنید
 • تمام نقاط رمین را به هم ببندید
 • محافظت از فیدرهای برق AC ورودی
 • حفاظت از داده های کم ولتاژ / مدارهای مخابراتی

این اطلاعات برای طیف وسیعی از محصولات و لوازم تشکیل شده است و می توان از این اطلاعات برای اکثر محصولات و لوازم تولیدی استفاده کرد. در واقع شماره 1 و 2 این روش اصلی ترین کار صاعقه گیر الکترونیکی را تشکیل می دهد و باقی موارد برای بهبود عملکرد این سیستم است. شماره های 3 تا 6 می تواند بهبود کیفی بسیار مثبتی را در هنگام جذب صاعقه ایجاد کند و همین باعث کاربردی بودن صاعقه گیر الکترونیکی برای تمامی وسایل و لوازمی است که صاعقه می تواند سلامت آن ها را تهدید کند.

برای سیستم صاقعه گیر الکترونیکی یک برنامه مطمئن تصمین کیفیت ایجاد کرده اند که نام آن nVent می باشد. این برنامه می تواند کمک کند که میزان کیفیت وسیله در چه حدی است و آیا استفاده از آن توانسته که از خطرات ناشی از صاعقه جلوگیری به عمل بیاورد. این برنامه برای هر مرحله از عملیات مورد نیاز است و در 6 مرحله اجرایی این سیستم باید مورد پیاده سازی قرار گیرد.

در واقع رعد و برق یک تخلیه الکترونیکی است که در آسمان صورت می پذیرد و تا کنون هیچ برنامه ای برای کنترل و هم چنین بازرسی آن کشف نشده. به همین دلیل بایستی به صورت اصولی و درست از اموال خود در مقابل این تخلیه الکتریکی محافظت کنیم. در حال حاضر این کار به وسیله صاعقه گیر الکترونیکی شدنی است.

عوامل بحرانی صاعقه

در واقع خطرات صاعقه تنها در آسیب رسیدن به اموال و تجهیزات شخصی نیست و عوامل بحرانی دیگری نیز در هنگام وقوع این حادثه ممکن است آسیب ببینند. این عوامل مانند

 • خطر ابتلا به انواع بیماری در میان پرسنلین
 • ایجاد خطر در سلامت تجهیزات الکترونیکی و غیر الکترونیکی
 • ایجاد هزینه های بیشتر در مورد تعمیرات و نگهداری لوازم
 • از دست رفتن درآمد قابل توجهی از ساختارهای صنعتی در قبال آسیب های جدی به لوازم
 • خرابی در ایستگاه های ترانسفورماتور

در هنگام تخلیه صاعقه به وسیله صاعقه گیر الکترونیکی باید به جنس زمین هم توجه شود. هم چنین در نزدیکی آن زمین نباید هیچ مکان و یا ساختمانی وجود داشته باشد که ممکن است به بافت آن آسیب وارد کند. بنابراین در هنگام استفاده از این سیستم بایستی به صورت اصولی و درست از تجربه و تخصص مشاورین و پرسنلین استفاده کرد تا به صورت اصولی و درست این کار را انجام داد.

گرفتن خطرات صاعقه یک امر کاملا تخصصی است و تنها با خرید صاعقه گیر الکترونیکی نمی توانیم مطمئن شویم که از آسیب های جدی خطرات صاعقه در امان باشیم. به صورت کلی خطرات صاعقه در سیستم های تولیدی و خدماتی می تواند بسیار بار منفی به بار بیاورد و تمامی این موارد را به ایجاد خطر در سلامتی پرسنلین و افراد خلاصه کنید که می تواند تبعات بسیار بدی را برای صنعت داشته باشد. به همین دلیل نصب و استفاده از دستگاه صاعقه گیر الکترونیکی برای حفاظت تجهیزات و افراد را باید به دست شرکت های متخصص و متبحر در این زمینه بسپارید که هم صاعقه گیر الکترونیکی مناسب شما را فراهم کند و هم به صورت اصولی و درست آن را برای شما نصب کنند.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن