مقالات

نکات مهم در مورد استاندارد صاعقه گیر و صاعقه گیر الکترونیکی

نکات مهمی در ارتباط با نصب صاعقه گیر و صاعقه گیر الکترونیکی وجود دارد که باید طبق اصول و استاندارد خاصی صورت بگیرد. این موارد بایستی توسط پرسنلین کار آزموده و متخصص صورت بگیرد تا تجهیزات خود را در مقابل صاعقه مورد محافظت قرار دهیم.

استاندارد صاعقه گیر را به اسم NFC17-102 می شناسیم که نکات مهمی را در ارتباط با چگونگی نصب صاعقه گیر الکترونیکی بیان می کند. این استاندارد برای اولین بار در فرانسه منتشر شد چون خود این کشور سرمنشاء تولید صاعقه گیرهای الکترونیکی است و به همین دلیل استاندارد مربوط به نصب این تجهیزات را هم نوشته است.

صاعقه گیر الکترونیکی

اما در ارتباط با رعایت استاندارد صاعقه گیر الکترونیکی بایستی حتما در انتخاب نام و برند این محصول دقت کنیم زیرا برخی از برند های فیک در بازار امروز وجود دارد که به درستی نمی توان استاندارد صاعقه گیر را بر روی آن پیاده سازی کرد. به همین رعایت دو نکته در هنگام خرید این محصولات ضروری است.

این دو نکته شامل:

  1. این محصول حتما باید دارای بروشور راهنما به زبان انگلیسی و هم چنین گارانتی و ضمانت نامه باشد.
  2. هم چنین در انتخاب نوع و اندازه این وسیله در قبال شعاع پوششی که می خواهیم از آن استفاده کنیم نیز باید دقت کافی به خرج دهیم.

اما در هنگام نصب این قطعه بایستی یک جانمایی اصولی و درست از سوی کارشناس فنی این محصول انجام بگیرد تا بتوانیم به درست ترین شکل ممکن از آن استفاده کنیم.

پایه صاعقه گیر الکترونیکی

این استاندارد کلیه مرسومات و قوانین مربوطه نصب و چگونگی استفاده از این وسیله را بیان کرده است به طور مثال در مورد پایه صاعقه گیر الکترونیکی گفته است که حتما بایستی این پایه به گونه در مورد محصول مورد محافظت شده قرار بگیرد که بالاترین سطح این وسیله حداقل 2 متر با سطح محصول مورد محافظت شده اختلاف ارتفاع داشته باشد.

هم چنین استاندارد می گوید که پایه های صاعقه گیر بایستی حتما از استیل ضد زنگ ساخته شده باشند که همین ویژگی باعث افزایش طول عمر محصول می شود.

اما یکی از وسیله های مهمی که در مورد این قطعه به کار گرفته می شود و باعث نگهداشتن صاعقه گیر می شود ، دکل است. در واقع انتخاب مناسب دکل می تواند بهینه سازی بیشتری را برای این قطعه به همراه داشته باشد پس در انتخاب آن بایستی طبق اصول استاندارد صاعقه گیر یپش برویم.

نکاتی در مورد انتخاب بست و دکل در این استاندارد آمده است که شامل:

  • بست و اتصالات انتخاب شده بایستی حتما با قطر دکل همسان و هم خوانی داشته باشد.
  • دکل مورد استفاده قرار داده شده باید حتما در مقابل باد و وزش شدید آن مقاومت داشته باشد و مسئول مربوطه بایستی از این قضیه اطمینان پیدا کند.
  • در هنگام نصب دکل بایستی از یک چراغ خطر نیز بهره ببریم که این مورد باعث جلوگیری از برخورد ناگهانی هواپیما و هلیکوپتر به آن می شود.
  • استاندارد صاعقه گیر الکترونیکی می گوید که بایستی حتما از دکل هایی استفاده کرد که با گالوانیزه گرم پوشش داده شود.
  • حداقل فاصله دکل سیستم صاعقه گیر با دکل های ماهوازه و تلویزیون بایستی به درستی رعایت شود که عدم توجه به این نکته باعث می گردد که در کار سیستم صاعقه گیر اختلال به وجود بیاید.
استاندارد صاعقه گیر
استاندارد صاعقه گیر

سیم هادی نزولی

اما نکته بسیار مهمی در ارتباط با سیم هادی نزولی این سیستم بر روی پشت بام وجود دارد و استاندارد می گوید که به وسیله بلوک های مجزا ، این سیم ها را از همدیگر جدا کنیم تا از برخورد احتمالی آن ها با یکدیگر و احتمال اتصالی سیستم جلوگیری به عمل بیاوریم. هادی نزولی سیمی است که اتصال بین صاعقه گیر با سیم ارت را تامین می کند به همین دلیل رعایت کردن نکاتی در ارتباط با این سیم از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و استاندارد هم برای آن تعریف شده است. این سیم ها با سطح مقطع حداقل 50 میلی متر ساخته می شوند.

اما رعایت نکردن مربوط به موارد ایمنی این بخش می تواند با جان و مال انسان ها بازی کند به طوری که در برقراری سیم ارت و صاعقه گیر الکترونیکی به هیچ عنوان نباید از کابل های فشار قوی استفاده کنیم به طوری که در برخی از شرکت های ناآگاه از این سیستم استفاده کرده اند به همین خاطر استاندارد می گوید برای تامین اتصال میان سیم ارت و صاعقه گیر الکترونیکی باید حتما از هادی نزولی استفاده کنیم.

در سیستم های صاعقه گیر الکترونیکی باید حداقل دو سیم هادی نزولی و به صوت مجزا مورد استفاده قرار گیرد. در برخی موارد ممکن از تعداد سیم های بیشتری برای این سیستم استفاده کنیم که در این موارد بهتر از نظرات کارشناسان ما استفاده کنید.

وجود سیم های هادی نزولی بایستی حتما در بخش خارجی ساختمان مورد استفاده قرار گیرد و به هیچ عنوان آن را در داخل ساختمان به کار نگیریم. هم چنین فاصله ایمن و خم های مورد نیاز در این سیستم باید به درستی رعایت شود و در این رابطه باید از نظرات کارشناسان خبره بهره بگیریم.

اتصال سیم هادی نزولی به سازه باید توسط بست های مخصوص صورت بگیرد که استاندارد برای آن تعریف کرده است، هم چنین استاندارد صاعقه گیر می گوید که در هر یک متر از سیم هادی نزولی باید حداقل 3 بست مورد استفاده قرار گیرد.

شمارنده صاعقه Compt@ir
شمارنده صاعقه

شمارنده صاعقه

این وسیله باید در مستقیم ترین سیم هادی نزولی مورد استفاده و حداقل از زمین 2 متر ارتفاع داشته باشد. هم چنین پس از جذب و ثبت هر بار صاعقه بایستی سلامت صاعقه گیر الکترونیکی و سیم  ارت مورد بازبینی قرار گیرد و صحت و سلامت آن اطمینان پیدا کنیم.

این وسیله تاثیر بسیار زیادی در مورد چگونگی کارکرد صاعقه گیر الکترونیکی دارد به همین دلیل نصب و استفاده از آن باید در دستور کار شرکت های مربوطه قرار گیرد. هم چنین بست هایی که در ارتباط با نصب تمامی سیستم های این وسیله مورد استفاده قرار می گیرد باید حتما در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بوده تا طول عمر محصول افزایش پیدا کند.

آخرین نکته در قبال این سیستم که استاندارد صاعقه گیر الکترونیکی بدان اشاره کرده است استفاده از سیستم های حفاظتی است. این پوشش حفاظتی برای جلوگیری از ضربه های خارجی و هم چنین محافظت از هادی نزولی بسیار لازم است به همین سیم هادی نزولی باید در فاصله حداقل 2 متری از سطح زمین و توسط این شیلدها مورد محافظت قرار گیرد.

در این مقاله به صورت کامل در مورد استاندارد صاعقه گیر الکترونیکی و روش های نصب آن توضیح دادیم امیدواریم که این مطالب توانسته باشد شما را بیشتر با این سیستم آشنا کرده باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.

 

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن